Založení offshore společnosti - proč se podnikat v daňovém ráji vyplatí i vám

prosinec 9, 2013

založení offshore společnostiOffshore společnosti jsou často skloňovanou právní formou. Nevyhovují vám podmínky pro podnikání v České republice? Přesuňte se do zahraničí a využijte benefitů, které podnikání v jiné zemi přináší. Pojďte se s námi podívat na založení offshore společnosti krok za krokem. Jaké státy jsou pro podnikání nejvhodnější? Jaké výhody offshore společnost přináší?

Daňové ráje jsou charakteristické příznivým daňovým systémem a vysokou mírou ochrany osobních údajů osob, které vedou nebo vlastní offshore firmu. Offshore společnost se využívá především ke dvěma hlavním účelům - zajistit anonymitu vlastnictví a snížit daňové zatížení.

Mezi nejznámější evropské daňové ráje patří Nizozemí, Lucembursko, Lichtenštejnsko, Monako nebo Kypr. Z těch zahraničních si jistě sami vzpomenete na Bahamy, Bermudy, Seychely, Kajmanské ostrovy nebo Belize.

Založení offshore společnosti na míru

Pro založení offshore společnosti určitě doporučujeme využít služeb specializované firmy. Můžete vybírat ze dvou hlavních způsobů, a to koupit již předzaloženou společnost nebo si nechat offshore založit na míru. Pokud se rozhodnete pro založení společnosti na míru, budete od začátku vlastníky společnosti - nebude na vás muset být převedena již založená firma. Obvyklá je zde spolupráce se zahraničními subjekty. Nejčastější právní forma je, když zahraniční offshore společnost je jediným společníkem české obchodní společnosti.

Offshore společnosti - využijte nominee služby

Při zakládání offshore company se zaměřte na obsazení výkonných orgánů. To by mělo být v souladu se zemí, ve které chcete podnikat. Právní předpisy některých zemí požadují, aby jednatel nebo ředitel společnosti byl rezidentem. Pokud chcete optimalizovat fungování podnikových struktur, myslete na to, aby jednotlivé subjekty (společnosti) nebyly personálně provázané.

Nabízí se také využití takzvaných nominee služeb, což v překladu znamená, že jsou zajištěny osoby, které za poplatek vykonávají funkci například statutárních orgánů. Ty pak mohou být využity i ve více společnostech. Ve většině daňových rájů může být statutárním orgánem i právnická osoba, což umožňuje nasazení odborného korporátního jednatele do čela společnosti.

Nominee služby výrazně přispívají k ochraně soukromí vlastníků společnosti. Vyhnete se tak například zájmu ze strany médií nebo nebudou s vaším jménem spojovány různé transakce - například nákupy majetkových účastí v jiných společnostech, dražby nebo výběrová řízení.

Offshore company a její výhody

  • Anonymita vlastnictví v daňovém ráji

Hlavní výhody offshore company jsme už nakousli o pár řádků výše. Jedná se především o anonymitu vlastnictví - v obchodním rejstříku tak nebude možné dohledat vaše jméno ve spojitosti se zahraniční firmou. Mluvíme zde především o offshore trustech.

  • Ochrana majetku offshore společnosti

Druhou výhodou je ochrana osobního majetku. Majetek společnosti lze snadno oddělit od podnikání. Jedna společnost může provádět obchodní aktivity, zatímco druhá vlastní všechny nemovitosti, licence a další majetek. Obchodnímu riziku se tak vystavuje první typ společnosti. Na toto opatření však myslete už při samotném založení offshore společnosti. Pokud ho necháte až na vyhlášení konkurzu, můžete se dostat do problémů.

  • Výhodný daňový systém

Zahraniční společnost může mít své podíly v jiných firmách. Výhodou jsou zde osvobozené příjmy z prodeje podílů a dividendy osvobozené od daně. Příznivěji mohou být daněny i například úroky. Celkově nižší daňová sazba a smlouva o ochraně zahraničních investic je rovněž důvodem, proč je založení offshore společnosti tak oblíbené.

  • Ukrytí osobního majetku

Vaše podnikatelské aktivity nebudou regulovány, vyhnete se exekuci majetku a budete mít možnost svůj majetek dobře ukrýt. S offshore společností se rovněž pojí lepší image a vyšší prestiž.

Založení offshore společnosti má i svá úskalí

Dejte si však pozor na zákonná omezení, která se pojí s naší republikou i se zahraničními státy. Vaše společnost se rovněž snadno může stát nedůvěryhodnou a netransparentní, jelikož v mnoha daňových rájích nemusíte ani každoročně podávat daňové přiznání. Může se snadno stát zájmem finančního úřadu České republiky.

Joomla SEF URLs by Artio