Sídlo firmy u obchodních společností

červen 3, 2012

Sídlo firmy u obchodních společnostíVýběr sídla firmy je obvykle jednou z jednodušších povinností, které váš čekají při založení společnosti. Přesto se vyplatí dát si pozor na několik zdánlivých maličkostí, které by založení společnosti mohly zkomplikovat.

Povinnost určit sídlo firmy stanoví v České republice obchodním společnostem §19c Občanského zákoníku. Nově platí, že sídlo firmy může mít společnost i na jiném místě, než ve kterém ve skutečnosti vykonává svoji činnost. Tím došlo k faktické legalizaci virtuálních sídel, v poslední době velmi populárních.

Občanský zákoník dále umožňuje uvést do zakladatelské listiny či společenské smlouvy jako sídlo právnické osoby pouze název obce. Je to velmi praktické v případě stěhování firmy - pokud dochází ke změně sídla v rámci obce, nemusíte tuto změnu promítnout do zakladatelských dokumentů a ušetříte tak za služby notáře a poplatek za zápis změny do rejstříku.

Omezení, které dále stanoví občanský zákoník spočívá v zákazu umístit sídlo právnické osoby v bytě, pokud to odporuje povaze právnické osoby nebo rozsahu její činnosti. V praxi to znamená, že pokud vyrábíte traktory, pak sídlo firmy v bytě majitele těžko obhájíte. Pokud však po večerech vyšíváte a máte na to založené s.r.o., mělo by být takové sídlo firmy v souladu se zákonem.

Co na téma sídlo firmy říká živnostenský zákon

Živnostenský zákon stanoví právnické osobě tři základní povinnosti: označit sídlo firmy, zajistit přijímání písemností a kdykoliv prokázat právní důvod užívání objektu. Právním důvodem může být vlastnictví objektu, nájem nebo jen souhlas vlastníka s umístěním sídla firmy. Nově musí být souhlas s umístěním sídla opatřen ověřenými podpisy, takže počítejte s malými náklady a drobným zdržením při vyřizování souhlasu.

Pomoci může virtuální sídlo firmy

V poslední době je stále populárnější využití virtuálních sídel pro obchodní společnosti. Specializované firmy nabízejí za ceny v řádu stokorun poskytnutí sídla pro vaši firmu bez toho, že byste si pronajímali skutečné kanceláře.

Toto řešení má celou řadu výhod, zejména pokud pro vaše podnikání opravdu nepotřebujete kancelář. Může jít o vhodné řešení například pro daňové poradce, kteří se s klienty setkávájí obvykle v jejich sídle, programátory a podobné profese. Virtuální sídlo je levnější než pronájem kanceláře, často se nachází na prestižní adrese a ve větším městě může pomoci uniknout pozornosti finančních a živnostenských úřadů.

Součástí této služby je obvykle přeposílání došlé korespondence na adresu, kterou si s poskytovatelem sídla dohodnete. V kombinaci se službami virtuální kanceláře pak máte možnost využít i recepčních, zasedacích místností či kanceláří pouze ve dnech, kdy je opravdu potřebujete, například pro obchodní jednání.

Další témata:

Sídlo firmy u OSVČ

Správné označení sídla firmy a provozovny

Nejčastější důvody pro virtuální sídlo firmy (anketa)

Změny sídla společnosti

Virtuální sídlo ve velkém městě nemusí znamenat únik před úřady

Joomla SEF URLs by Artio