Založení odštěpného závodu zahraniční právnické osoby

únor 8, 2016

odštěpný závodOd 1. ledna 2014 spolu se zavedením zákona o obchodních korporacích jsme mohli zaznamenat změny, které se dotýkají problematiky odštěpných závodů. V praxi to vypadá tak, že organizační složky se nově označují jako odštěpné závody a pod tímto názvem se od předminulého roku také zapisují do obchodního rejstříku. Pokud vy sami uvažujete o zřízení odštěpného závodu, dozvíte se u nás, jaké důvody vás k tomu mohou vést a na co byste neměli rozhodně zapomenout.

Co to je odštěpný závod

Odštěpný závod je označení pro pobočku mateřské zahraniční společnosti v jiném státě, než ve kterém ona sama působí. To znamená, že můžete mít fungující společnost například v Německu a než abyste v Čechách zakládali společnost novou jako s.r.o., a.s. atd., využijete možnosti založit si pouze odštěpný závod zahraniční právnické osoby.

Tuto pobočku sice musíte zapsat do obchodního rejstříku - podat tedy návrh na rejstříkový soud a zaplatit příslušný poplatek. Celkově vám ale její založení vyjde časově i finančně výhodněji než celá nová společnost. Navíc zde získáte zajímavý benefit v tom, že odštěpný závod má stejný název jako mateřské společnost. Na první pohled je proto každému jasné, že tyto dva subjekty k sobě patří.

Odlišnosti mezi založením odštěpného závodu a korporace v Čechách

Odštěpný závod nemá právní subjektivitu a nelze ho tedy zakládat bez návaznosti na zahraniční právnickou osobu. Zatímco společnost s ručením omezeným, akciová společnost nebo třeba komanditní společnost (i jiná forma podnikání) mohou bez problémů fungovat "samy o sobě".

Vnitřní organizace odštěpného závodu se vždy řídí právem toho státu, v jakém působí mateřská společnost. Zakládá se však dle legislativy státu, ve kterém bude zapsaný v obchodním rejstříku. I proto může být jeho vyřízení pro laika problematické.

Hlavní výhody založení odštěpného závodu:

  • časová úspornost,
  • finanční dostupnost,
  • neoddělitelnost od mateřské společnosti,
  • jednotné vedení,
  • do jisté míry i samostatnost (například ve vedení účetnictví, při placení daní, při jednáních).

Založení odštěpného závodu u specialistů

Odštěpný závod si můžete chtít založit z mnoha důvodů. Ať už to je pro vás finančně nebo časově úspornější, daňově výhodnější nebo nechcete z nějakého jiného důvodu zakládat další novou společnost (přece jenom je jasné, že se odštěpný závod hierarchicky nachází pod mateřskou společností), vyplatí se jeho založení na klíč.

V tomto případě doporučujeme oslovit specialistu na zakládání firem - společnost Companies.cz, která nově kromě prodeje ready made společností a zakládání firem na klíč nabízí také možnost založení odštěpného závodu. Bližší informace k této problematice naleznete přímo na jejích webových stránkách.

 

Joomla SEF URLs by Artio