Vázané, řemeslné a volné živnosti

červenec 17, 2014

jednotný registrační formulářJiž v minulém článku, který na našem portálu vyšel, jste si mohli přečíst informace o tom, jak získat živnostenské oprávnění. V tom dnešním se pro změnu zaměříme na konkrétní typy živností. Nejběžnější jsou živnosti ohlašovací, které se dále dělí na živnosti volné, vázané a řemeslné. Víte, jaké podmínky musíte splnit, abyste obdrželi živnostenské oprávnění? Pojďte se na ně s námi podívat do našeho aktuálního článku.

Úpravu živností najdete v živnostenském zákoně č. 455/1991 Sb. K dispozici je i na internetu, takže ještě dříve než vyrazíte na živnostenský úřad, budete moci vše pohodlně doma nastudovat. Vyřízení živnosti je nezbytným krokem téměř pro každého podnikatele. Nemusí ho řešit pouze ten, kdo podniká podle zvláštních předpisů - jedná se třeba o vybrané zemědělce, autory pracující dle autorského honoráře, nezávislá podnikání, daňové poradce, advokáty, soudní exekutory, makléře apod.

Jak na ohlášení živnosti

Ohlášení živnosti probíhá na živnostenském úřadě, který vám doporučujeme navštívit v úřední hodiny, tedy v pondělí nebo ve středu. Nemusíte jít na svůj místně příslušný úřad, ale můžete navštívit kterýkoliv. Většinou je součástí městského úřadu. Zde vyplníte pro ohlášení živnosti formulář. Ve většině případů se jedná se jednotný registrační formulář, kterým se zároveň registrujete k platbám na zdravotní a sociální pojištění a na daň z příjmů. I tak se ale vyplatí kontaktovat tyto orgány a ověřit si, zda registrace opravdu proběhla úspěšně.

Volné živnosti

Volné živnosti patří mezi ty základní. K tomu, abyste je mohli provozovat, nepotřebujete dokládat své vzdělání ani praxi v oboru - neboli živnost nevyžaduje žádnou odbornou způsobilost. Volná živnost se označuje také jako živnost multiprofesní. Můžeme do ní zařadit veškerou výrobní a obchodní činnost i celou řadu služeb, které nepatří mezi živnosti řemeslné, vázané či koncesované. Nejste si jisti, mezi které živnosti patří ta vaše? O tom, zda se nachází v živnostech volných, se můžete přesvědčit v Příloze č. 4 živnostenského zákona. Seznam volných živností je samozřejmě k dispozici i přímo na živnostenském úřadě.

Vázané živnosti

Vázané živnosti jsou obsaženy v Příloze č. 2 živnostenského zákona. Stejně jako u živností volných, tak i zde musíte zaplatit poplatek 1 000 Kč, pokud si budete chtít některou z nich registrovat. Zde už je však potřeba doložit odbornou způsobilost - více informací ve zmíněné příloze. Jedná se o vzdělání či praxi v daném oboru či o různá osvědčení. Podmínky jsou stanoveny pro každou z činností samostatně.

Řemeslné živnosti

Nesmíme zapomenout ani na řemeslné živnosti, které vymezuje Příloha č. 1 živnostenského zákona. Co je potřeba proto, abychom takovou živnost mohli provozovat? Jedná se o doložení odborné způsobilosti, které může být dosaženo příslušným vzděláním v daném oboru nebo v oboru příbuzném v kombinaci s praxí. Možné je též doložení pouze praxe v oboru, ta by však měla trvat alespoň 6 let. Šanci získat živnostenské oprávnění mají i OSVČ nebo vedoucí pracovníci, kteří mohou předložit doklady o rekvalifikaci.

Ohlášení, přerušení a zrušení živnosti

K ohlášení živnosti jsme si již něco řekli. Ať už si vyberete volnou, vázanou či řemeslnou živnost, její ohlášení provedete vždy na živnostenském úřadě. Na základě vaší ohlášky budete zaregistrování do živnostenského rejstříku. Z něj obdržíte ověřený výpis, kterým se budete moci prezentovat. Pozor ale, většina institucí, co jej vyžadují, potřebuje výpis obvykle ne starší než 3 měsíce.

Pro přerušení či pozastavení živnosti stačí navštívit živnostenský úřad. Živnost můžete přerušit na několik měsíců či let. Jakmile živnost přerušíte, nejste dále povinni platit sociální a zdravotní pojištění. Tuto skutečnost je však potřeba nahlásit správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. Je na to ze zákona lhůta 8 dní. Do 15 dní byste změny měli hlásit na finančním úřadě. Na živnostenském úřadě se sepisuje takzvaný změnový list.

Při ukončení živnosti vyplníte žádost o zrušení, rozhodnutí bude vydáno do 30 dní. Stejně jako v předchozím případě musíte kontaktovat všechny dočtené instituce.

 

Joomla SEF URLs by Artio