Podnikání při zaměstnání - s.r.o. nebo OSVČ jako vedlejší činnost

červen 12, 2014

podnikání při zaměstnáníPracujete nebo studujete a rádi byste začali podnikat? Právě teď k tomu máte ideální příležitost. Sice budete muset obětovat značnou část svého volného času, vyhnete se ale mnoha nepříjemnostem, které se s podnikáním pojí. V tomto případě se vás nebudou týkat žádné (nebo budou výrazně nižší) zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Když totiž začnete hned podnikat na hlavní činnost, berete na sebe mnohem větší rizika.

Vedlejší činnost OSVČ přináší mnoho výhod. Nejprve by však bylo dobré si říci, jaké podmínky musíte splnit, abyste na tyto výhody vůbec dosáhli.

Pokud jste zaměstnaní na stálý pracovní poměr, musíte se účastnit na nemocenské pojištění a váš měsíční příjem musí být vyšší než 10 000 Kč. Nevadí, když pracujete třeba na dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce. Vedlejší činnost mohou všechny OSVČ provozovat také ke starobnímu nebo k invalidnímu důchodu, na mateřské dovolené nebo když jste nezaopatřené dítě - například tedy student.

Povinné odvody pro OSVČ - vedlejší činnost

Nejvíce vás pravděpodobně bude zajímat, jak je to s placením záloh na zdravotní a sociální pojištění, když začnete podnikat při zaměstnání.

Zálohy na sociální pojištění

Pokud je váš zisk z vedlejší činnosti nízký, nemusíte platit žádné zálohy na sociální pojištění. V případě loňského roku se jednalo o rozdíl příjmů a výdajů nižší než 62 121 Kč. Při výpočtu této částky vezmete to, co za rok vyděláte a pro zjednodušení můžete použít výdajový paušál, jehož procentuální výše závisí na oboru, ve kterém podnikáte. Paušály se nyní pohybují v rozmezí 30 až 80 %.

Zálohy na zdravotní pojištění

V případě zdravotního pojištění platíte předepsanou částku až s koncem roku, kdy podáte u své zdravotní pojišťovny Přehled příjmů a výdajů. Částka je však minimální, jelikož za vás pojištění platí zaměstnavatel nebo stát.

Možná vás ještě bude zajímat, jak je to s platbou daní v případě, že si přivyděláváte ke svému zaměstnání jako podnikatel nebo když jste studentem. Příjmy samozřejmě musíte zahrnout do daňového přiznání, kde se přičtou k příjmům ze závislé činnosti. Tato částka se pak daní. Jestliže studujete, můžete využít odčitatelné položky - slevy na studenta, která se odčítá přímo od daně.

Firma jako vedlejší činnost - je to možné?

Ano, můžete si založit vlastní s.r.o. i tehdy, když jste v jiné společnosti jako zaměstnanci. Dejte si jen pozor, zda můžete například podnikat ve stejném oboru apod. Tyto informace najdete ve své pracovní smlouvě. Ve své s.r.o. se můžete nebo nemusíte zaměstnat - to už je na vašem vlastním uvážení. Pokud zaměstnaní nebudete, můžete si i přesto vyplatit část zisku, který vaše firma vygenerujete. Tento zisk se však zdaňuje, a to konkrétně daní z příjmů právnických osob. Není to žádná výjimečná situace, nad kterou by se úřady podivovaly.

Hlavní výhody podnikání při zaměstnání

Podnikání na vedlejší činnost přináší celou řadu výhod.

  • V první řadě vám usnadní start vašeho byznysu a umožní vám lépe proniknout do vybraného oboru.
  • Máte na všechno více času a také prostor pro chyby, jelikož nejste na podnikání finančně závislí.
  • Podnikání při zaměstnání se tedy vyplatí nejen pro minimální odvody a potenciálně zajímavý přivýdělek, ale také se naučíte být samostatnější a rozhodnější.
  • Pokud nechcete celý život strávit jako zaměstnanec nebo když máte zajímavé nápady, určitě svůj vlastní byznys rozjeďte ještě tehdy, když vás nebude nic stát. Samozřejmě mu budete muset věnovat svůj volný čas a možná i nějaké finanční prostředky, váš životní komfort však nijak neohrozí.

Podnikat jako OSVČ na vedlejší činnost můžete snad ve všech oblastech. V první řadě si nezapomeňte vyřídit živnostenské oprávnění a příslušné registrace. Ať už chcete podnikat na sebe nebo založit vlastní firmu, tak se těmto krokům nevyhnete.

V případě s.r.o. zapsané v obchodním rejstříku musíte samozřejmě vést účetnictví, což můžete zvládnout i sami nebo s občasnou výpomocí od finančního poradce. V případě podnikání při zaměstnání nemusíte ve své současné práci hned hlásit, že začínáte podnikat. Pouze pokud byste začali podnikat ve stejném nebo ve velmi podobném oboru, měli byste ohlášení činnosti zvážit - postupovali byste férově a morálně.

Pokud přestanete studovat nebo dáte v práci výpověď a podnikání se stane vaší jedinou obživou, nezapomeňte tuto skutečnost nahlásit příslušným úřadům.

 

Joomla SEF URLs by Artio