Nové firmy mají nejčastěji kapitál 1000 Kč, zájem o zakládání ale letos klesá

červenec 30, 2018

nove firmy kapital 1000kcRok 2018 se pravděpodobně nezapíše jako rekordní v počtu nově založených obchodních společností. Ačkoliv jsou společnosti s ručením omezeným či akciové společnosti čím dál dostupnější, ze statistik vyplývá, že zájem o ně letos není tak velký, jak by se mohlo očekávat. Na vznik nových firem má vliv současná ekonomika a její vyhlídky do budoucna.

Je v dohledu zpomalení ekonomiky?

V České republice je aktuálně necelých 500 000 firem, z nichž více než 90 % tvoří společnosti s ručením omezeným. Zatímco rok 2017 byl co do počtu nových společností rekordní - bylo celkem založeno 32 187 nových společností, letos se tento trend pravděpodobně nebude opakovat. Celkový počet registrovaných společností se za první tři měsíce letošního roku zvýšil pouze o 4 973 subjektů. Pokles zájmu podnikatelů o nové společnosti lze tak považovat za předzvěst poklesu ekonomiky, především v souvislosti s nižším růstem v zahraničím (a s tím souvisí i pokles exportu či posilování koruny).

Na druhou stranu, jak dokládají statistiky pro podnikatele, klesá počet bankrotů obchodních společností i fyzických osob. Za první čtvrtletí letošního roku je hlášeno pouze 175 firemních bankrotů - jde o nejmenší číslo za posledních 10 let.

Kapitál ve výši alespoň 1 000 Kč

Ačkoliv lze společnost s ručením omezeným založit již za 1 korunu, není o tyto firmy velký zájem. Většina společností má opravdu nižší kapitál než 200 000 Kč (tato výše kapitálu vychází z původní úpravy v obchodním zákoníku) - jde celkem o 84 % subjektů. Podnikatelé kromě nižšího kapitálu oceňují také rychlejší či levnější založení firmy.

Oblíbený je kapitál ve výši 1 000 Kč, který v loňském roce využila většina firem. S kapitálem 1 000 Kč byla v roce 2017 založena téměř pětina společností s ručením omezeným. Po částce 1 000 Kč následuje kapitál v hodnotě 10 000, 100 000 nebo 20 000 Kč.

Nízký kapitál budí mezi investory nedůvěru

Díky možnosti nižšího kapitálu jsou společnosti s ručením omezeným dostupné i podnikatelům, kteří zakládají svou první firmu a mají k dispozici jen nízký rozpočet. Nízký kapitál však často budí v obchodních partnerech a v investorech nedůvěru, proto se pro něj většina majitelů firem nerozhoduje a raději volí vyšší než minimální částku.

Joomla SEF URLs by Artio