Jednotný registrační formulář pomůže při zřízení živnosti

srpen 14, 2016

jednotný registrační formulářJednotný registrační formulář (JRF) je dokument, se kterým se setkáte na živnostenském úřadě, pokud si budete chtít vyřídit živnostenské oprávnění. Prostřednictvím tohoto formuláře se snadno a rychle zaregistrujete také k platbám sociálního a zdravotního pojištění nebo třeba k dani z příjmu na finančním úřadě.

Jednotný registrační formulář výrazně zjednodušuje zahájení podnikatelské činnosti každému, kdo se rozhodne svou činnost provozovat jako OSVČ. Dříve byste museli všechny instituce obejít osobně a zde si vše zařídit pomocí dalších formulářů. Díky jednotnému registračnímu formuláři si ušetříte spoustu času i starosti.

Jednotné registrační formuláře v Čechách fungují od 1.8.2006, kdy byly živnostenské úřady označeny za Centrální registrační místa (CRM). Zároveň k registraci nepotřebujete doklady o bezdlužnosti ani výpis z rejstříku trestů.

Na co využít jednotný registrační formulář

Zmínili jsme registrace k platbám sociálního a zdravotního pojištění nebo k dani z příjmu, které musí provést každý podnikatel. Formulář vám ale také umožní registrovat se k dani z přidané hodnoty (zde je nutné vyplnit i speciální přílohu), dále k silniční dani, k dani z nemovitostí nebo k nemocenskému pojištění, které je sice součástí sociálního pojištění, ale podnikatelé si ho nemusí platit.

Vyplňujte na živnostenském úřadě

Jestliže si vyřizujete živnostenské oprávnění, můžete tak učinit na libovolném živnostenském úřadě - nemusí vám být místně příslušný. A právě na tomto úřadě vám při žádosti o nové živnostenské oprávnění nabídnout možnost registraci před jednotný formulář. Úředníci vám s ním zde i ochotně pomohou, takže se nemusíte bát, že byste se při vyplňování dopustili chyby.

Formulář je dostupný také online. Můžete si ho tak vyplnit i vy sami a pak jenom na úřadě odevzdat. Jestliže si chcete být jisti, že bez problémů registrace proběhla i u všech dalších institucí, není nic jednoduššího, než si ji ověřit telefonicky.

Joomla SEF URLs by Artio