Jak na založení s.r.o. na Slovensku

červenec 31, 2017

podnikani SlovenskoChystáte se začít podnikat u našich východních sousedů a nevíte kde začít? Postup založení společnosti s ručením omezením se u nás a na Slovensku zase tolik neliší. Přece jen se ale pár rozdílů najde. Jaké jsou konkrétní podmínky založení s.r.o. na Slovensku se dozvíte v našem článku.

Na volbě názvu si dejte záležet

Při výběru názvu se zamyslete především nad jeho srozumitelností. Pokud tápete, položte si např. tyto otázky: “Kdo konkrétně bude název používat - Češi, Slováci, další národnosti? Bude srozumitelný v mluvené i psané formě?Jak moc je důležité, aby se v názvu odrážel předmět mého podnikání?” Vítězný návrh pak ještě projeďte Obchodním rejstříkem Slovenské republiky, zda už vám jej někdo nevyfoukl. S tím vám může pomoci např. zkušený notář, nebo agentura, která se na zakládání firem specializuje.

Sídlo, předmět podnikání a počet společníků

Dalším krokem je výběr sídla společnosti. Pro zápis do obchodního rejstříku je vždy potřeba získat a doložit ověřený souhlas majitele nemovitosti s jeho umístěním. Součástí zakladatelské listiny, kterou budete na začátku sepisovat, musí být také vymezení předmětu vašeho podnikání a seznam jednatelů a zakladatelů. Zakladatelem s.r.o. na Slovensku může být fyzická i právnická osoba. Počet společníků je omezený na minimálně 1 a maximálně 50 osob.

Připravte si základní kapitál

Jedním ze zásadních rozdílů mezi založením s.r.o. v České republice a na Slovensku je výše základního kapitálu. U nás je v současnosti možné založit s.r.o. tzv. od koruny. Na Slovensku je povinná minimální hodnota základního kapitálu 5 000 €. Pokud firmu zakládá více osob, musí být výše vkladu každé z nich alespoň 750 €. Před samotným podáním návrhu na zapsání do obchodního rejstříku musí být zhrazeno alespoň 30 % z každého vkladu. Celková hodnota splacených peněžních (případně i nepeněžních) vkladů musí být alepoň 50 % z 5 000 € 

Požádejte o registraci na OR

Jakmile získáte veškerou potřebnou dokumentaci, ověřené podpisy a složíte vklad na účet v bance, podejte žádost o registraci ve Slovenském obchodním rejstříků. Založení společnosti s ručením omezením trvá na Slovensku o něco déle než u nás. Pokud vše proběhne v pořádku, mělo by být hotovo do 25 dní. Pokud si na vyřizování všech dokumentů a komunikaci se zahraničními úřady netroufáte, obraťte se jednoduše na odborníky z agentur, které se zakládáním s.r.o. v zahraničí zabývají profesionálně.

Joomla SEF URLs by Artio