Sídlo firmy v bytě - výhody a nevýhody

listopad 29, 2016

sídlo firmy v bytěPředevším začínající podnikatelé, kteří nepotřebují mnoho prostoru pro práci, nejednají často s klienty, nevyužívají skladové prostory nebo nemají dosud zaměstnance, často uvažují o umístění sídla své firmy do bytu. Je to především z důvodu pohodlí a také kvůli ceně. Zbytečně nechtějí platit za prostory, které efektivně nevyužijí.

Podnikání z bytu je vhodné jak pro OSVČ, tak i pro majitele firem. Adresa, kterou udáváte do veřejného rejstříku, by měla odpovídat adrese, kde se nejvíce zdržujete. Na sídlo firmy v bytě jsou však dva pohledy. Výhodné je především z finančních důvodů, z mnoha jiných úhlů pohledu ale může být značně problematické.

Potřebujete souhlas s umístěním sídla

Pokud byt není váš a pronajímáte si ho, budete potřebovat souhlas vlastníka nemovitosti, který musí mít úředně ověřený podpis. Získání tohoto souhlasu není vždy bezproblémové. Pokud jde například o družstevní byt, musí vše proběhnout v souladu se stanovami družstva. Často tak dochází k dlouhým časovým prostojům, které vznikají, než se vše úspěšně vyřídí.

Co když vám hrozí exekuce

Při podnikání je zde větší riziko, že se vám nějaký obchod nevydaří a dostanete se do finančních problémů, než tomu je, když jste pouhými zaměstnanci. Pokud budete mít sídlo v bytě, tak lze těžko odlišit, co je váš obchodní a váš firemní majetek. Exekutoři navíc nemají povinnost toto řešit.

Může tak dojít k exekuci majetku, který patří do vaší domácnosti a třeba ani není váš. Pokud tedy máte obchodní společnost založenou i z důvodu, že vy sami nechcete ručit za její závazky, sídlo do bytu si raději nedávejte.

Možné legislativní problémy

Sídlo firmy v bytě není možné mít v některých specifických případech - ty blíže uvádí zákon. Záleží vždy na povaze provozované činnosti. Ačkoliv tento aspekt úřady často neřeší a sídlo v bytě tolerují, může dojít k nějakým změnám a vám bude tak hrozit pokuta.

Reprezentace obchodní společnosti

Sídlo firmy v bytě je navíc zcela nevhodné z důvodu reprezentace. Nemůžete se zde sejít se svými klienty. Nemáte zde recepci ani zasedací místnost. Prostory navíc mohou vzbudit nežádoucí zájem ze strany sousedů či dokonce zlodějů, pokud v rámci podnikání využíváte nějaké drahé vybavení.

Joomla SEF URLs by Artio