Podnikatelská hypotéka pro malé i velké firmy

leden 28, 2013

firemni-hypotekaHypotéky na podnikání, podnikatelské hypotéky či business hypoteční úvěry. Tyto všechny pojmy zastřešují hypoteční úvěry, které můžete jako společnost či OSVČ získat k financování své podnikatelské nemovitosti. Hypoteční úvěry dnes nabízí mnoho bank. Jak probíhá vyřízení takové hypotéky? Co budete potřebovat pro úspěšné podání žádosti? A jaké konkrétní produkty jsou dnes k mání na hypotečním trhu?

Firemní hypotéka - když společnost potřebuje hypotéku

Jestliže nechcete podnikat v pronajatých prostorách a rádi byste si pořídili podnikatelské prostory vlastní, možná je tím správným krokem pro vás bude žádost o hypoteční úvěr. Banka, kterou o takový úvěr jako firma požádáte, bude zkoumat nejen nemovitost, ke které se bude vztahovat zástavní právo, ale také finanční situaci vaší společnosti.
Obecně se dá říci, že hypotéka pro firmy je velmi individuální záležitostí. Vybraná hypoteční banka bude pravděpodobně chtít vidět vaši rozvahu a výsledovku. Dále si připravte i dokumenty, které doloží váš plánovaný vývoj v budoucích letech a podnikatelský záměr s ohledem na nemovitost, kterou se chystáte z úvěru financovat. Na základě těchto dokumentů bude stanovena vaše bonita.

Chystáte se stavět? Sežeňte si potřebné doklady

Banka bude chtít vidět i spoustu dokladů, které souvisejí s budoucí nemovitostí. Rozlišuje se zde, zda nemovitost chystáte sami stavět nebo jestli ji chcete pouze kupovat. V prvním případě do této skupiny dokladů patří například stavební povolení, geometrický plán, přehled rozpočtovaných nákladů nebo časový plán čerpání. V případě koupě budete muset doložit vlastní finanční prostředky a kupní smlouvu či smlouvu o budoucí koupi.

Zástava nemovitosti

Jak určitě víte, hypoteční úvěr je charakteristický tím, že se za něj ručí nemovitostí. Buď tou, na kterou půjdou prostředky z něj, nebo jinou. Ani u firemní hypotéky tomu tedy není jinak. Zástavní právo se zapisuje do katastru nemovitostí.

Specifické podmínky hypotečního úvěru

Podnikatelská hypotéka se vždy vztahuje na stavbu, koupi, rekonstrukci nebo modernizace komerčních, administrativních či dalších prostor pojících se s podnikatelskou činností. Minimální výše poskytnutých finančních prostředků je obvykle vyšší než u osobních hypotečních úvěrů, doba splatnosti zase kratší. Úvěry začínají kolem částky cca 250 tisíc Kč. Není to však pravidlem. Maximální výše, pokud je omezena, tak činí několik jednotek až desítek milionů. Doba splatnosti u firemní hypotéky se však nejčastěji pohybuje do 20 let. Další podmínky a poplatky spojené s těmito úvěry jsou velmi individuální. Hypoteční úvěry jsou určeny pro živnostníky i pro společnosti s ručením omezeným či akciové společnosti.
Firemní hypotéku nabízí například Česká spořitelna nebo Raiffeisenbank. Business hypoteční úvěr si můžete zařídit také u UniCredit Bank. Žádost o hypoteční úvěr můžete podat osobně, telefonicky i on-line. Pro srovnání hypoték doporučujeme kontaktovat hypotečního poradce.
Joomla SEF URLs by Artio