Výpis z obchodního rejstříku - kdy je potřeba?

říjen 2, 2014

výpis z obchodního rejstříkuKaždá obchodní společnost musí být zapsaná v obchodním rejstříku. Pokud tedy i vy chcete podnikat, nejprve byste měli sepsat společenskou smlouvu a zajít na živnostenský úřad, následně se budete moci obrátit na rejstříkový soud a nechat se zapsat do obchodního rejstříku. Pro tento zápis máte 90denní lhůtu. Rozhodně tedy zbytečně neotálejte.

Často se můžete dostat do situace, že budete potřebovat výpis z obchodního rejstříku. O co se vlastně jedná? Obchodní rejstřík je veřejný seznam, do kterého má přístup úplně každý a každý si zde tedy může ověřit informace o zapsané firmě. Snadno zde například zjistíte, zda firma, se kterou chcete spolupracovat, není náhodou v likvidaci. Najdete zde jejího majitele, výši základního kapitálu, informace o registraci k DPH a mnoho dalších užitečných informací. Výpis z obchodního rejstříku tedy podává informace o konkrétních subjektech, které jsou v tomto rejstříku zapsány.

Co obsahuje výpis z obchodního rejstříku firem

Ve výpisu z OR najdete mnoho informací. Jedná se například o název obchodního společnosti a její právní formu, dále o sídlo, předmět podnikání, identifikační číslo nebo o informace o statutárních orgánech (jednatelé, představenstvo) - jejich jména a příjmení, adresy bydliště či výši vkladu do společnosti. Jestliže nepotřebujete uskutečňovat právní úkony, postačí vám nahlédnout do obchodního rejstříku na internetu - k tomuto kroku slouží třeba webové stránky jako justice.cz, kde je rejstřík firem přístupný online. Výpis si můžete vyhotovit sice doma na své tiskárně, použijete ho ale spíše pro svou vlastní potřebu.

Úplný výpis z obchodního rejstříku

Pokud si budete chtít nechat vyhotovit výpis z obchodního rejstříku firem, je ideální obrátit se na CzechPoint, který je dostupný na vybraných poštách a obecních úřadech. Zde výpis získáte velmi snadno. Můžete o něj požádat jako majitel firmy, její zaměstnanec i anonymně. Protože je obchodní rejstřík veřejnou databází, může si z něj nechat vyhotovit výpis každý.

Jsou dva typy výpisů, které si můžete pořídit. V prvním případě se jedná o úplný výpis z obchodního rejstříku, který obsahuje veškeré informace o obchodní společnosti po dobu její existence. Druhým typem je výpis platných informací, který obsahuje pouze to, co je aktuální k danému datu. Aby vám tento výpis byl vyhotoven, musíte znát identifikační číslo zapsaného subjektu. Jeho vydání je na pobočce CzechPoint samozřejmě zpoplatněno. Minimální cena je 100 Kč. Jedná se o cenu za první stránku. Každá další je zpoplatněna částkou 50 Kč.

Výpis z obchodního rejstříku online

Jestliže nepotřebujete potvrzený výpis z OR, můžete navštívit například stránky justice.cz. Vyhledávání firem i výpisy jsou zde poskytovány zdarma. Vyhledávání je opravdu velmi jednoduché a také intuitivní. Firmu, kterou potřebujete najít, tak vyhledáte během okamžiku. Používá se jen jedno pole, do kterého se píše identifikační číslo, název firmy nebo spisová značka. Najdete tedy společnost už jen podle názvu, nemusíte znát její IČO. Elektronický výpis zde získáte zdarma, z webu si ho můžete přímo vytisknout nebo stáhnout PDF verzi.

Kdy je potřeba výpis z obchodního rejstříku

Často se jako majitel firmy můžete dostat do situace, kdy se budete potřebovat prokázat výpisem z obchodního rejstříku. Bude to nutné například při zakládání podnikatelského účtu nebo u soudu. Můžete použít výpis, který dostanete při registraci vaší firmy do obchodního rejstříku. Ten však má omezenou platnost, jako ostatně každý výpis. Je tedy možné, že i v bance budou požadovat doložení výpisu, který například není starší než 3 měsíce. Pokud si ho necháváte vyhotovit, dostanete ho na počkání a není tedy nutné si pro jeho zajištění vyhrazovat více dní. Pro omezené úkony se dá využít i výpis z justice.cz.

 

Joomla SEF URLs by Artio