Ultrazvuková čistička šetří čas i peníze
Ultrazvuková čistička se uplatní všude tam, kde na finální čistotě produktu skutečně záleží. Co umí a proč byste si ji měli pořídit právě do své laboratoře či výrobního provozu? To se dozvíte v následujících řádcích.
Čistí, tedy je
Princip čištění ultrazvukem je založený na přeměně vysokofrekvenční energie na mechanické kmitání. To se přenáší do kapaliny v čističce a vytváří v ní miliony mikroskopických bublin. Při kolapsu bubliny vznikají tlakové vlny, které doslova strhávají nečistoty z vnějšího i vnitřního povrchu čištěného předmětu. Odborně se tomuto procesu říká kavitace.
Vyšší versus nižší frekvence
Výška frekvence se nastavuje podle stupně znečištění daných předmětů. Nižší frekvence, kolem 20 kHz, vytvoří větší bubliny a ty pak při své implozi větší tlakové vlny. Tyto vlny zvládnou odstranit nánosy i ze silně znečištěných předmětů. Naopak při vyšší frekvenci, kolem 40 kHz, se tvoří větší počet menších bublinek. Ty jsou zase ideální pro intenzivní, ale zato šetrné čištění.
Použití ve zdravotnictví
Ultrazvuk se dnes hojně využívá k čištění např. ve zdravotnickém průmyslu a v medicíně, kde jsou nároky na čistotu velmi vysoké. Mimo jiné se jeho pomocí čistí zdravotní protézy, implantáty a mnohé lékařské nástroje. Ultrazvuk se využívá také pro homogenizaci (míchání) plasmy a sér, přípravu vzorků pro analýzy a kontrolu kvality i pro urychlení chemických reakcí.
Ultrazvukové čištění a průmysl
Těžko si dnes představit efektivní výrobní proces bez použití průmyslových ultrazvukových čističek. V automobilovém průmyslu jimi čistí vstřikovací trysky, karburátory, plošné spoje, tlumiče a další součástky. Ultrazvuk využívají lisovny k čištění forem, restaurace k čištění a odmašťování sifonů a kouřových filtrů a např. elektrotechnický průmysl k čištění plošných spojů, kontaktů i elektronických součástek.
Nejste si jisti, zda ultrazvukovou čističku využijete i ve svém oboru? Více informací se dozvíte přímo na stránkách specialistů z ULTRAZVUK s.r.o.