Podnikání jako přivýdělek k důchodu či ke studiu

září 3, 2018

podnikani duchod studiumMnoho lidí začíná svůj byznys nejprve rozvíjet jako vedlejší činnost. Až později, když se podnikání rozjede a začne vynášet více peněz, skončí ve svém současném zaměstnání a začnou se mu věnovat naplno. Zájem o podnikání roste i mezi studenty, kteří v něm nevidí pouze příležitost, jak si přes léto přivydělat pár korun, nebo mezi seniory, kteří ve stáří obrací každou korunu nebo se chtějí věnovat produktivní činnosti a na stará kolena nezakrnět.

Když vaše babička začne podnikat

Z průzkumů vyplývá, že o zahájení podnikání uvažuje až každý pátý senior. Motivem může být nejen nízký důchod, který je s průměrným platem nesrovnatelný a který většinou nekopíruje potřeby starších lidí, ale také chuť něco dělat a cítit se potřebný. Senioři se udržují v kondici různými způsoby a podnikání rozhodně patří mezi ty populární. Někteří se do něj pustí hned s odchodem do důchodu, jiní si až časem uvědomí, jak jim vadí každodenní stereotyp.

Do důchodu nyní postupně vstupuje aktivní podnikatelská generace 90. let, takže je jasné, že mnoha lidem v důchodu není podnikání cizí. Spíše než pro založení firmy se však rozhodnou pro živnost, která jim přináší v mnoha ohledech jednodušší legislativu. Tito lidé si často otevřou malý obchod na vesnici, zajišťují administrativní či řemeslné služby i nejrůznější poradenství. Díky minimálním odvodům pak mají podporu i na straně státu.

Jste plnoletí a máte zajímavé nápady? Podnikání zvládnete i s minimální investicí

Jestliže vám škola dává dostatek prostoru, můžete hned během ní začít rozvíjet své vlastní podnikatelské aktivity a postupně si budovat úspěšný byznys. Za pár let se vám tato investice vrátí zpět, i přestože dnes třeba nevyděláte tolik jako vaši spolužáci na brigádách. Už během podnikání můžete využít znalosti, zkušenosti a také kontakty získané při studiu.

Když se vám bude hodně dařit, vždy můžete školu dostudovat dálkově. V tomto ohledu nabízí dnes vysoké školy mnoho možností a flexibilně se vám přizpůsobí. Jako student můžete čerpat podobné výhody, které má senior. Vysokých odvodů na daních či na platbách sociálního a zdravotního pojištění se tak zpočátku rozhodně bát nemusíte.