Paušální výdaje OSVČ

duben 15, 2016

paušální výdaje OSVČPaušální výdaje využívá mnoho podnikatelů v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Představují jednoduchý způsob pro stanovení výdajů za předchozí rok. Ačkoliv by měly dle legislativy kopírovat skutečnost, mnohdy jsou o dost výhodnější než jinak používaná daňová evidence. Navíc se s nimi nepojí žádná administrativní zátěž.

Jak probíhá uplatnění paušálních výdajů? Během roku stačí vést evidenci příjmů a evidenci pohledávek (faktur). Na konci roku sečtete veškeré příjmy, které jste za rok obdrželi na svůj běžný účet nebo i v hotovosti a ty uvedete do daňového přiznání. Konkrétní živnosti mají stanovené paušální výdaje, které si mohou uplatnit. Jejich rozsah činí 30 až 80 %. Stačí pouze vzít toto procento z příjmů a vypočtené výdaje vyplnit do příslušné kolonky. Pak už jen spočítáte daň, upravíte ji o slevy a máte hotovo.

Jak vysoké paušální výdaje využít

Legislativa ohledně výdajových paušálů se neustále trochu upravuje, takže určitě doporučujeme si na konci roku vždy ověřit, že váš výdajový paušál je stále aktuální za stejných podmínek jako v loňském roce. Procenta paušálů jsou následující:

  • 80 % si můžete uplatnit u příjmů z řemeslných živností, zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství (strop je zde dán částkou maximálně 1 600 000 Kč ročně);
  • 60 % z příjmů z živností volných, vázaných a koncesovaných (strop činí nejvýše 1 200 000 Kč);
  • 40 % z příjmů plynoucích z podnikání dle zvláštních předpisů, autorských práv atd. (nejvýše však 800 000 Kč ročně);
  • 30 % si mohou uplatnit osoby, které mají příjmy z pronájmu.

Zastropování výdajových paušálů je novinkou od roku 2015. V budoucnu se zatím uvažuje o ještě přísnějších stropech, které pak výhodnost paušálů výrazně potlačí a stanou se použitelnou pouze pro osoby s nižšími příjmy.

Na co si dát pozor

Jestliže využijte výdajový paušál, nemůžete uplatnit slevu na děti ani na manžela či na manželku. Stejně tak si dejte pozor, pokud přecházíte z daňové evidence na paušál a naopak, musíte totiž vypořádat své neuhrazené pohledávky, které jste dosud nepřiznali, což se vám může i velmi prodražit. Paušály se vzájemně mohou kombinovat. Pokud ale máte více různých příjmů, nelze u jednoho uplatnit paušál a u druhého výdaje dle skutečnosti.

 

Joomla SEF URLs by Artio