Jak získat součástky, které se už přestaly vyrábět

únor 13, 2017

flipchart-fotoPokrok ve výrobě jde mílovými kroky. Přístroje, které ještě včera zabíraly celou jednu místnost, se dnes vejdou do prostoru o velikosti krabičky sirek. Součástky, které jsme dlouho považovali za nezbytné, už skoro nemají využití, takže se nevyplatí do jejich výroby dál investovat. Co když je ale zrovna ten váš byznys ještě potřebuje?

Máte strach, abyste nemuseli zavřít „krám“ protože právě váš sortiment do velké míry závisí na dodavatelích součástek staršího data? Ještě nepropadejte panice. Ze světa sci-fi se mezi běžné smrtelníky dostávají 3D tiskárny, které toho zvládnou opravdu hodně.

3D tisk a biotechnologie zachraňují životy

Do roku 2015 zachránila 3D technologie už minimálně 3 chlapce. Kaiba, Ian a Garrett se narodili s vzácnou nemocí, která oslabuje stěnu průdušnice. Bez včasné pomoci by jim hrozil kolaps dýchacích cest. Michiganští vědci pomocí skenu průdušnice nechali na 3D tiskárně vytisknout anatomicky tvarovanou podporu z biomateriálu. Díky této podpoře došlo během pár měsíců k zesílení průdušnice a biomateriál se následně sám vstřebal. Ještě před pár lety by byla pravděpodobnost, že se chlapci uzdraví, skoro nulová. Díky nové technologii dostali šanci dospět a žít normální život.

První 3D tisk ve vesmíru

Po dvou letech testování dopravila NASA v roce 2016 na ISS plně funkční 3D tiskárnu, která je navíc uzpůsobená pro tisk ve stavu beztíže. Doteď to bylo s opravami ve vesmíru náročné. Kvůli omezení hmotnosti nebylo možné vozit ke každé součástce náhradní díl. Když se teď něco porouchá, astronauti si jednoduše vytisknou náhradní díl a na stanici se dopravuje pouze materiál pro tiskárnu.

Ale zůstaňme při zemi

Že nejste MUDr. a vesmírem se taky denně netouláte? Nic si z toho nedělejte. 3D tisk totiž pomáhá i v mnohem přízemnějších oblastech. V centru 3D tisku 3dees nedávno vyšli vstříc klientovi, který vlastní starší zemědělské stavení. V budově bylo několik desítek stylových keramických vypínačů s poškozenými součástkami. Náhradní díly už se nevyrábí. Naštěstí si je mohl nechat vytisknout v dostatečné kvalitě, a díky tomu nemusel vyměňovat starobylé vypínače historické hodnoty za nové.

A bude to lepší a lepší

Technologie 3D tisku se vyvíjí každý den. Tisk je přesnější, materiál pevnější a vydrží čím dál tím větší zátěž. Ať už je vaším oborem automotive, elektrotechnika, design nebo zdravotnictví, náhradní díly do vašich výrobků si dnes jednoduše vytisknete. Bez obav, zda někdy vyjdou z módy, zdraží, nebo se přestanou vyrábět úplně.

Joomla SEF URLs by Artio