Elektronická evidence tržeb je strašákem pro mnoho podnikatelů

duben 28, 2016

elektronická evidence tržebZákon o elektronické evidenci tržeb (EET) se v poslanecké sněmovně řešil několik měsíců. Konečně však došlo k jeho schválení. Následně byl schválen také senátem a nakonec podepsán prezidentem. Nyní je zákon o EET již dostupný ve Sbírce zákonů, kde si ho i vy můžete přečíst a zjistit, že prvních podnikatelských subjektů se elektronická evidence začne týkat již na konci letošního roku.

EET zavádí u vybraných podnikatelů povinnost evidovat své tržby a informace o nich zasílat na centrální úložiště Finanční správy. Že byla tržba správně zaevidována si budou moci ověřit i samotní zákazníci, na jejichž účtence bude uveden speciální kód. Hlavním cílem EET je dle Ministerstva financí ČR zamezit daňovým únikům, kterých se někteří podnikatelé dopouštějí.

Koho se elektronická evidence tržeb týká

Zatím se EET nebude týkat všech podnikatelů. Obecně se jedná pouze o ty, kteří pracují s hotovostí, přijímají platby platební nebo kreditní kartou, prostřednictvím stravenek, šeků nebo směnek. Nezáleží však na tom, zda máte či nemáte kamennou provozovnu nebo jestli podnikáte pouze část roku.

První etapa EET odstartuje již 1. 12. 2016 a zaměří se na provozovatele stravovacích a ubytovacích zařízení. O 3 měsíce později se mohou připravit maloobchodníci a velkoobchodníci, o 15 měsíců později ostatní vybraní podnikatelé a nakonec ve čtvrté etapě (18 měsíců po spuštění) řemeslníci. Než budou dokončeny všechny etapy, proběhnou nové volby do poslanecké sněmovny, které mohou samozřejmě zavádění EET zvrátit.

Jak funguje elektronická evidence tržeb

Fungování EET je velmi jednoduché. Abyste mohli evidenci vést, potřebujete speciální elektronické zařízení. Tím může být chytrý telefon či tablet s aplikací a tiskárnou účtenek nebo třeba registrační pokladna, jednoúčelová pokladna nebo PC systém. Zde záleží už pouze na vašich potřebách. Zajistit si musíte také připojení k internetu. Každou transakci pak budete muset ihned zaevidovat, a pokud tak neučiníte (například při výpadku internetu), budete to muset provést do 48 hodin.

Jelikož EET bude vyžadovat značné investice od podnikatelských subjektů, plánuje vláda zavedení některých výhod, například v podobě nižší sazby DPH na vybrané komodity nebo jednorázové slevy na dani z příjmu fyzických osob ve výši 5 000 Kč pro podnikatele, kteří mají v daném roce povinnost vést EET.

Užitečné informace ohledně EET naleznete na oficiálních webových stránkách projektu - na webu e-trzby.cz.

Joomla SEF URLs by Artio