Daně elektronicky? Ano, díky portálu EPO

duben 30, 2018

daneelektronickyElektronické daňové dokumenty představují pro mnoho podnikatelů velké zjednodušení, obzvlášť když dnes řada z nich vlastní datovou schránku. Elektronická podání pro finanční správu můžete činit nejen přes datovku, ale také s uznávaným elektronickým podpisem. K tomuto účelu se využívá speciální aplikace finanční správy - elektronická podatelna EPO.

Využijte interaktivní formuláře pro daňové dokumenty

Přímo v aplikaci EPO (Elektronická podání pro finanční správu) naleznete přístup k vybraným interaktivním formulářům. Jedná se o nejjednodušší způsob podání, kdy zde přímo v aplikaci vyplníte vše potřebné a dokument rovnou odešlete s elektronickým podpisem. Můžete si ho také uložit k sobě do PC a následně ho odeslat přes datovou schránku. Prostřednictvím EPO navíc lze odesílat daňové dokumenty i bez uznávaného eletronického podpisu, pak je ale nezbytné doručit dokumenty podepsané fyzicky na místně příslušný finanční úřad.

Jaká je obliba elektronických podání mezi fyzickými a právnickými osoba? V loňském roce touto cestou podalo přiznání k dani z příjmu pouze 14 % fyzických osob. Mezi právnickými osobami se pak jedná o 89% zastoupení. Nutno však říci, že firmy mají elektronická podání již několik let povinná.

Aplikace EPO dokáže zpracování daňových dokumentů výrazně usnadnit. Do svého daňového přiznání se tak zde může pustit úplně každý. Z funkcí stojí za zmínku například automatické doplňování vybraných položek pomocí číselníku, automatické provádění matematických operací, kontroly obsahu podání, možnost uložení pracovního souboru s podáním, možnost zpětného načtení souboru, zobrazení pokynu, možnost připojení příloh atd. Aplikace EPO je přístupná každému bez nutnosti předchozí registrace.

Jaké daně lze podávat elektronicky?

Ačkoliv prostřednictvím datové schránky můžete zaslat finančnímu úřadu téměř cokoliv, tak ne všechny formuláře jsou připravené pro elektronické podání interaktivně. Pokud tedy potřebujete finančnímu úřadu ohlásit nějaké nové skutečnosti, chcete se zaregistrovat k platbám daní nebo podat daňové přiznání, vždy si předem ověřte, že se daný formulář na webu daneelektronicky.cz opravdu nachází. Seznam aktuálních formulářů naleznete na této adrese.

Kromě interaktivních tiskopisů pro EPO zde máte k nahlédnutí také klasické tiskopisy, takže i když aplikace podání neumožňuje, můžete si požadovaný formulář alespoň vyplnit v pohodlí své kanceláře.

Joomla SEF URLs by Artio