Aby vaše firma prospívala, když roste jako z vody

leden 25, 2017

flipchart-fotoByznys jste nastartovali jako nadšená parta kamarádů. Pak se firmě začalo dařit a místo 4 je vás najednou 15 a víc. Růst firmy je dobré znamení, ale zároveň velká výzva. V našem článku se dočtete jaká rizika s sebou přináší a jak s nimi pracovat.

Naučte se delegovat

Na začátku jste věděli o všem, co se ve firmě šustne. Každý projekt jste znali do detailu a většinou se na něm tak či onak sami podíleli. Jak společnost roste, přestává být takovýto způsob práce reálný. Pro někoho může být těžké přestat dělat všechno „sám“ a začít delegovat kolegy. Je to ale nezbytné jak pro fungování firmy, tak pro zachování nejen psychického zdraví.

Obklopte se chytrými lidmi

Nové zaměstnance vybírejte pečlivě. V dnešní době přestává hrát roli absolvované vzdělání a spousta zaměstnavatelů dokonce nečte ani životopisy. Spoléhají se spíše na vlastní intuici. Mnoho věcí se dá naučit za pochodu a praxe ani titul vám nezaručí, že se na budoucího kolegu můžete spolehnout. A už vůbec nejsou zárukou toho, jestli se vám s ním bude příjemně spolupracovat.

Záleží na každé koruně

Stává se, že jak se obrat firmy zvětšuje, přestává se hledět na „nějakou tu korunu“ a sem tam proklouzne i méně uvážená investice. Případně nestíháte kontrolovat každou fakturu nebo účet. S růstem firmy se samozřejmě objem průtoku peněz zvětšuje a nevyplatí se podcenit jeho korigování. Nespolehlivý dodavatel, jedna větší ukvapená zakázka nebo předražená technika vám může z dlouhodobého hlediska pěkně zatopit.

Procesy jsou potřeba, ale...

S růstem firmy je potřeba zavést procesy. Jedině tak je možné její fungování kontrolovat a zajistit chod firmy i v nepřítomnosti zkušenějších kolegů. Ať už se bude jednat o externí či interní komunikaci, vsaďte na jednoduchost. Abyste nakonec nezjistili, že tvorbě procesů věnujete víc času a energie, než samotné náplni vašeho podnikání.

Vychutnejte si plody vaší práce

Růst není stav, ale proces. Neexistují žádná řešení „na míru“, která by vám dala zaručený recept na jeho ukočírování. Abyste si úspěch mohli naplno užít, počítejte s tím, že styl fungování firmy se musí změnit. Když budete obezřetní při utrácení, obklopíte se schopnými lidmi a delegování úkolů se stane běžnou praxí, může vaše společnost spokojeně růst.

Joomla SEF URLs by Artio