Jak na ohlášení a zrušení provozovny

srpen 30, 2016

jak na ohlášení a zrušení provozovnyProvozovna není pro podnikatele povinná. Závisí vždy na charakteru jeho živnosti. Když už se pro zřízení provozovny rozhodnete, musíte ji samozřejmě řádně ohlásit. Stejně tak pokud už pro vás provozovna není již více aktuální, tak ji lze zrušit. Poradíme vám, jak při těchto krocích postupovat a na co především si dát pozor.

Provozovna je místem, kde se uskutečňuje podnikatelská činnost. Jedná se například o prodejnu, kancelář, dílnu či ordinaci. Provozovnou je také stánek. Z předmětu podnikání je logické, že někteří podnikatelé provozovnu nepotřebují - stačí jim pouze místo podnikání. To má tu výhodu, že místo podnikání nemusíte nijak označovat.

Zahájení podnikatelské činnosti v provozovně

Provozovnu můžete zřídit už při zakládání živnosti. Pokud tak neučiníte, můžete se pro ni samozřejmě rozhodnout i později. Jestliže začnete činnost v provozovně vykonávat, máte povinnost to živnostenskému úřadu oznámit 3 dny předem. Pokud máte provozovnu už vyřízenou, tak nic ohlašovat už nemusíte.

Zrušení provozovny

Když pro vás už provozovna není dále aktuální (navzdory tomu, že ve své živnosti třeba i pokračujete), tak ukončení musíte živnostenskému úřadu oznámit do 15 dnů. Pokud některou z oznamovacích povinností nesplníte, hrozí vám pokuta ve výši až 50 000 Kč. Z praxe ale živnostenské úřady dávají pokuty obvykle nižší a také si mnohdy nevšimnou, že jste měli mít provozovnu ohlášenou. Většinou na tyto problémy narazí při namátkových kontrolách. I tak se ale nevyplatí kroky státu podceňovat.

Pokud plánujete činnost v provozovně ukončit, musíte to na ní vyznačit 3 dny předem, aby o tomto kroku byli informováni i spotřebitelé.

Provozovna v bytě

Jestliže se rozhodnete umístit provozovnu do bytu, tak samozřejmě můžete, pokud charakter činnosti nijak nebude rušit vaše sousedy. Potřebujete k tomu však souhlas vlastníka nemovitosti či jejího správce. Jestliže je nemovitost vaše, tak nic řešit nemusíte.

Joomla SEF URLs by Artio